Unit price

Unit price is the price at which a single quantity of a product is being sold. This can refer to the price per unit of measure, such as the price per pound or ounce. The price per unit of measure is frequently listed on the shelves in a supermarket, so that shoppers can comparison shop among the different brands of products on display. The concept is also used in bulk pricing, to assist purchasers in determining the best possible deal. For example, a buyer is offered a quote of $5,000 for 1,200 units (which is a unit price of $4.17), and a quote of $7,400 for 1,800 units (which is a unit price of $4.11). With the unit price calculation, it is easy to see that the latter quote is the better deal for the buyer.