Sign Up for Discounts
This form does not yet contain any fields.

    Home >> Inventory Accounting Topics

     

    The Weighted Average Method | Weighted Average Costing


    Weighted Average Method Overview

    The weighted average method is used to assign the average cost of production to a product. Weighted average costing is commonly used in situations where:

    • Inventory items are so intermingled that it is impossible to assign a specific cost to an individual unit.
    • The accounting system is not sufficiently sophisticated to track FIFO or LIFO inventory layers.
    • Inventory items are so commoditized (i.e., identical to each other) that there is no way to assign a cost to an individual unit.

    When using the weighted average method, divide the cost of goods available for sale by the number of units available for sale, which yields the weighted-average cost per unit. In this calculation, the cost of goods available for sale is the sum of beginning inventory and net purchases. You then use this weighted-average figure to assign a cost to both ending inventory and the cost of goods sold.

    The net result of using weighted average costing is that the recorded amount of inventory on hand represents a value somewhere between the oldest and newest units purchased into stock. Similarly, the cost of goods sold will reflect a cost somewhere between that of the oldest and newest units that were sold during the period.

    The weighted average method is allowed under both generally accepted accounting principles and international financial reporting standards.

    Weighted Average Costing Example

    Milagro Corporation elects to use the weighted-average method for the month of May. During that month, it records the following transactions:

      Quantity
    Change 
    Actual
    Unit Cost
     
    Actual
    Total Cost
    Beginning inventory +150 $220 $33,000
    Sale -125 -- --
    Purchase +200 270 54,000
    Sale -150 -- --
    Purchase +100 290 29,000
    Ending inventory = 175  


    The actual total cost of all purchased or beginning inventory units in the preceding table is $116,000 ($33,000 + $54,000 + $29,000). The total of all purchased or beginning inventory units is 450 (150 beginning inventory + 300 purchased). The weighted average cost per unit is therefore $257.78 ($116,000 ÷ 450 units.)

    The ending inventory valuation is $45,112 (175 units × $257.78 weighted average cost), while the cost of goods sold valuation is $70,890 (275 units × $257.78 weighted average cost). The sum of these two amounts (less a rounding error) equals the $116,000 total actual cost of all purchases and beginning inventory.

    In the preceding example, if Milagro used a perpetual inventory system to record its inventory transactions, it would have to recompute the weighted average after every purchase. The following table uses the same information in the preceding example to show the recomputations:

      Units
    on Hand
    Purchases
    Cost of Sales Inventory
    Total
    Cost
    Inventory Moving- Average
    Unit Cost
    Beginning inventory 150 $         -- $        -- $33,000 $220.00
    Sale (125 units @ $220)  25 -- 27,500 5,500 220.00
    Purchase (200 units @ $270) 225 54,000 -- 59,500 264.44
    Sale (150 units @ $264.44)  75 -- 39,666 19,834 264.44
    Purchase (100 units @ $290) 175 29,000 -- 48,834 279.05


    Note that the cost of goods sold of $67,166 and the ending inventory balance of $48,834 equal $116,000, which matches the total of the costs in the original example. Thus, the totals are the same, but the moving weighted average calculation results in slight differences in the apportionment of costs between the cost of goods sold and ending inventory.

    Related Topics

    FIFO vs. LIFO accounting
    First-in first-out method
    Last-in, first-out method
    Specific identification method
    What are perpetual LIFO and periodic LIFO?